معرفي و تاريخچه کتابخانه معرفي و تاريخچه کتابخانه

تاريخجه کتابخانه
کتابخانه مرکزي دانشگاه ايلام در سال 1370 در پي سفر پربرکت مقام معظم رهبري به استان و ارتقا دانشکده دامپروري ايلام وابسته به دانشگاه رازي به دانشگاه ايلام با مساحت 600 متر مربع و خدود 7000 جلد کتاب فارسي و لاتين و با اهداف و فعاليتهاي جديد آغاز به کار نمود
 
بخشهاي مختلف کتابخانه مرکزي
ميز امانات :
وظيفه اصلي ميز امانات سرويس دهي به مراجعان اعم از اعضا هيات علمي ، کارشناسان ، دانشجويان ، کارکنان و مراجعان خارج از دانشگاه و راهنمايي آنها با رعايت قوانين و مقررات کتابخانه. سيستم مخزن کتابخانه از نوع بسته مي باشد و مراجعان با استفاده از سيستم جستجوي رايانه اي کتابخانه منابع و اطلاعات مورد نياز خود را بازيابي مي نمايند.
بخش ثبت کتب:
در اين بخش تمامي کتب خريداري شده و اهدايي فارسي و لاتين پس از طي مراحل اداري ثبت و به بخش فني کتابخانه مرکزي انتقال داده مي شود.
بخش فهرست نويسي:
در اين بخش کار آماده سازي کتب فارسي،لاتين و عربي شامل : فهرست نويسي،رده بندي،ورود اطلاعات به برنامه جامع کتابخانه،برچسب شماره راهنماي کتاب و بارکد گذاري انجام و پس از آماده سازي کتب به مخزن کتابخانه ارسال مي شوند.
بخش اطلاع رساني:
تمامي بانکهاي اطلاعاتي،لوحهاي فشرده،نرم افزارهاي آموزشي و ... در اين بخش نگهداري مي شوند.
دبيرخانه کتابخانه:
در اين بخش تايپ و بايگاني نامه هاي اداري،صدور کارت شناسايي اعضا کتابخانه، چاپ بارکد و برچسب راهنماي شماره کتاب و ... انجام مي شود.
برنامه جستجوي تحت وب کتابخانه:
براي سهولت در امر بازيابي اطلاعات و جلوگيري از ازدحام مراجعين در بخش جستجو ميز امانت از ابتداي نيمسال اول 83-84 نرم افزار تحت وب کتابخانه بر روي وب سات دانشگاه ايلام جهت جستجوي اطلاعات از طريقت اينترنت راه اندازي گرديد.
 
کتابخانه مرجع و مجلات
اين قسمت تا سال 1381 به عنوان يکي از بخشهاي کتابخانه مرکزي فعاليت مي نمود که در اين سال اين بخش از کتابخانه جدا و تحت عنوان کتابخانه مرجع و مجلات در محل دانشکده علوم انساني و پايه با مساحت 200 متر مربع زير نظر کتابخانه مرکزي شروع به کار نمود. در اين کتابخانه نشريات فارسي، لاتين، کتب مرجع(واژه نامه ها- تفاسير- کتب کمياب- نسخ خطي و ... )، پايان نامه ها، طرخهاي پژوهشي، نقشه هاي جغرافيايي و ... نگهداري مي شود.اين کتابخانه از ابتداي نيمسال اول 84-85 به سيستم ضد سرقت مجهز گرديد.
 
آمار کتابخانه مرجع و مجلات
تعداد نشريات فارسي مشترک : 220 عنوان برابر با 2640 نسخه
تعداد نشريات لاتين مشترک : 46 عنوان برابر با 597 نسخه